Zastosowanie i konserwacja Asus Vp239t

Asus VP239T to 23-calowy monitor z technologią IPS (In-Plane Switching), który charakteryzuje się wysoką jakością obrazu, szerokim kątem widzenia i wysoką częstotliwością odświeżania. Jego zastosowanie obejmuje zarówno zastosowania domowe, jak i profesjonalne. Monitor ten ma świetną jakość obrazu, dzięki czemu może być wykorzystywany do tworzenia i edycji grafiki, projektowania stron internetowych, a także do codziennego użytku domowego, takiego jak przeglądanie stron internetowych czy oglądanie filmów online. Konserwacja monitora Asus VP239T jest bardzo prosta. Aby uniknąć uszkodzenia, powinno się unikać wycierania ekranu ściereczką lub innym ostrzem. Aby utrzymać wysoką jakość wyświetlanego obrazu, monitor należy czyszczyć delikatnie wilgotną ściereczką lub specjalnie przygotowaną ściereczką do czyszczenia monitorów.

Ostatnia aktualizacja: Zastosowanie i konserwacja Asus Vp239t

MyASUS — wprowadzenie

Nowe wrażenia z MyASUS

 • Nowy styl projektu interfejsu
 • Szybki dostęp
 • Szybka rejestracja konta/produktów
 • Łatwe monitorowanie stanu systemu

1. Strona główna

Wszystkie statusy są wyświetlane na stronie głównej:

 1. Essential Updates (niezbędne aktualizacje)
 2. Customization Status of Hardware (stan dostosowania sprzętu)

Użytkownik może przejść na odpowiednie strony klikając przyciski na stronie głównej. Ciesz się zindywidualizowanymi i najnowszymi wrażeniami.

2. Link to MyASUS (*nieobsługiwane przez Windows 10 S)

Całkowicie integruje funkcję pomiędzy komputerem a telefonem komórkowym. Za pomocą obsługi na komputerze można sterować funkcjami telefonu.

3. com/pl/support/faq/1045651">Dostosowanie

Według scenariuszy użytkowników MyASUS dostarcza różne grupy elementów do dostosowania.

 • [Power & Performance] (zasilanie i wydajność)
 • [Audio & Visual] (dźwięk i obraz)
 • [Connectivity] (łączność)
 • [Smart Input] (inteligentne wejście)
 • [Privacy & Security] (prywatność i bezpieczeństwo)
 • Grupy te umożliwiają użytkownikom szybkie znalezienie elementów do dostosowania i dostosowanie stanu urządzenia lub wydłużenie jego żywotności eksploatacyjnej.

  4. Promocje ASUS

  [App Deals] (pobieranie aplikacji): Szybki dostęp dla użytkowników ASUS do pobierania aplikacji innych firm. Zapewnia również ekskluzywne oferty i spersonalizowane rekomendacje. (*Nie obsługiwane przez Windows 10 S)

  Możesz wybrać i pobrać aplikacje, a następnie je zainstalować.

  *Adnotacja: W MyASUS w wersjach po V2. 0. 17. 0 Giftbox został przemianowany na AppDeals.

  [News] (aktualności): Aby zapewnić użytkownikom najnowsze informacje o produktach lub wydarzeniach.

  5. com/pl/support/faq/1045658">Obsługa klienta

  [System Diagnosis] (diagnostyka systemu): Narzędzie do diagnostyki systemu pomaga zidentyfikować wszelkie problemy, z jakimi spotykają się użytkownicy. Funkcja informuje o źródłach problemów i przedstawia natychmiastowe sugestie. Jest ono pomocne także naszym pracownikom obsługi klienta w szybkiej i dokładnej identyfikacji problemów, jeśli urządzenie wymaga naprawy. (*Nie obsługiwane przez Windows 10 S)
  [LiveUpdate] (usługa aktualizacji): Usługa aktualizacji LiveUpdate codziennie skanuje najnowsze i dostosowane do potrzeb użytkownika aktualizacje. Użytkownicy mogą uzyskać aktualizację oprogramowania, w tym oprogramowania BIOS, sterowników i oprogramowania układowego. (*Nie obsługiwane przez Windows 10 S)

  [Switch & Recovery] (Przełączanie i przywracanie):

 • ASUS Switch: ASUS Switch zapewnia prosty sposób przesyłania danych/aplikacji i ustawień z oryginalnego laptopa do laptopa ASUS.
 • Utwórz dysk odzyskiwania: MyASUS zapewnia funkcję tworzenia dysku naprawy systemu. Jeśli laptop nie może się uruchomić, możesz użyć dysku naprawczego, aby go zresetować. Jeśli tworzysz kopię zapasową pliku systemowego na dysku naprawczym, możesz również użyć
 • plik systemowy, aby ponownie zainstalować system Windows.
 • 6. ASUS One

  W ASUS One możesz w prosty sposób podłączyć i kontrolować konfiguracje swoich urządzeń ASUS. Obecnie wspieramy dwa produkty firmy ASUS: ASUS Router i ASUS Monitor.

  Gdy masz już któreś z tych urządzeń, możesz przejść do MyASUS, aby poznać więcej funkcji dostępnych dla Ciebie.

  7. Advanced Experience (Zaawansowane doświadczenie)(MyASUS 3. 1. 0 above):

  Zaawansowane środowisko to kompleksowy portal serwisowy, który zapewnia pakiet aplikacji ułatwiających zarządzanie codziennymi czynnościami i maksymalizację ogólnej wydajności.

  Teraz znajdują się tutaj [Link do MyASUS], [ScreenXpert] i [GlideX]. com/images/2022/01/28/8471d5c8-8bf1-4bbd-9efd-dcd27228c476. jpg"/>

  8. com/pl/support/faq/1045660">User Center (centrum użytkownika)

  [Registration] (rejestracja): Użytkownicy mogą łatwo zarejestrować wszystkie produkty ASUS poprzez MyASUS i korzystać z usług gwarancyjnych.

  [Feedback Hub] (centrum informacji zwrotnej): Użytkownik może bezpośrednio skontaktować się z zespołem programistów, aby omówić kwestie związane z MyASUS iLink to MyASUS. Zespół odpowie użytkownikom i pomoże szybko rozwiązać problem.

  9. com/pl/support/faq/1045664">Settings (ustawienia)

  Ogólne: Dostosuj ustawienia językowe, warunki prywatności i opcje subskrypcji ASUS..

  Ogłoszenia: Sprawdź ważne ogłoszenia MyASUS.

  Informacje: Sprawdź aktualną wersję aplikacji/Politykę prywatności/Warunki użytkowania.

  Jak pobrać MyASUS?

  MyASUS jest domyślnie instalowany w produktach ASUS wyposażonych w MyASUS. Oprogramowanie można także pobrać z witryny internetowej ASUS, postępując zgodnie z opisem zamieszczonym w tym temacie:

  https://www. com/pl/support/FAQ/1035376/

  Znajdź [MyASUS] w sekcji Software and Utility (oprogramowanie i narzędzia). Kliknij [DOWNLOAD] (pobierz). com/images/2021/03/25/ef73ccd9-f2f1-4dcd-ad94-0a968f7d9897. png"/>

  Po kliknięciu [Get to APP] (pobierz aplikację) nastąpi przekierowanie do strony sklepu Microsoft. com/images/2021/03/25/c7c8b686-8d6e-4e48-9a51-5b2eb6a99983. png"/>

  Kliknij [Get] (pobierz); zaloguj się do konta Microsoft, aby pobrać aplikację. Aby zainstalować, postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. com/images/2022/09/09/c1374948-798b-4dba-b39d-daee891943a6. jpg"/>

  Jak odinstalować MyASUS?

  Jeśli chcesz odinstalować aplikację, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi pod poniższym odnośnikiem:

  https://www. com/pl/support/faq/1013598

  Rozwiązywanie problemów

  Pyt. 1: Jak sprawdzić, która wersja sterownika powinna być zainstalowana na urządzeniu?

  Odp. : Otwórz "Device Manager" (menedżer urządzeń) > zaznacza nieznane urządzenia > kliknij prawym przyciskiem myszy Properties (właściwości) > karta Detail (szczegóły) > wybierz Hardware Ids (identyfikatory sprzętu) w części obejmującej właściwości > upewnij się, że podane wartości to ASUS2018 lub ASUS1000

  Jeśli wartość to ASUS1000, zainstaluj interfejs ASUS System Control Interface

  Jeśli wartość to ASUS2018, zainstaluj interfejs ASUS System Control Interface V3

  Pyt. 2: Dlaczego w aplikacji MyASUS widzę tylko funkcję obsługi klienta?

  Odp. : Zapoznaj się z tematem: [MyASUS dla Windows] Dlaczego w aplikacji MyASUS widzę tylko funkcję obsługi klienta?

  Pyt. 3: Jak uzyskać najnowszą wersję MyASUS lub ASUS System Control Interface / ASUS System Control Interface V3?

  Odp. : Możesz zaktualizować sterowniki poprzez usługę Windows Update, a także zaktualizować aplikację MyASUS z poziomu sklepu Windows.

  Zapoznaj się z tematem: Jak korzystać z usługi Windows Update w systemie operacyjnym?

  Pyt. 4: Rozwiązywanie niektórych problemów, gdy używam MyASUS

  Odp. : Wypróbuj poniższe kroki w przypadku wystąpienia następujących problemów:

  1. Aktualizacja sterownika w systemie Windows 10 — zapoznaj się z tematem: Jak korzystać z usługi Windows Update w systemie operacyjnym?

  2. Jak sprawdzić aktualizacje sterowników MyASUS — zapoznaj się z tematem: Jak zaktualizować MyASUS?

  3. Odinstalowanie i ponowna instalacja MyASUS — zapoznaj się z tematem: Jak zainstalować MyASUS? .

  4. Jeżeli problemu nie można rozwiązać pomimo zastosowania powyższych metod rozwiązywania problemów, informacje o problemie i sugestie możesz przekazać bezpośrednio do ASUS poprzez Give Feedback (przekaż informację zwrotną) w MyASUS.

  Więcej informacji — Give Feedback (przekaż informację zwrotną) w Centrum użytkownika.

  Pobierz MyASUS teraz, aby uzyskać doskonałą obsługę. KLIKNIJ TUTAJ!

  Klawiatura i mysz to najbardziej eksploatowane elementy peceta. Wielogodzinna praca przy komputerze sprzyja zużywaniu się i brudzeniu tych urządzeń. Zapalony informatyk bardzo często nie odrywa się od komputera nawet podczas spożywania posiłku. W efekcie tego pomiędzy klawiszami znajdziemy pozostałości całorocznego menu. W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, którym na klawiaturę wyleje się napój. Nie dość, że będzie ona niezbyt estetycznie wyglądać i po prostu się kleić, prawdopodobnie przestanie też działać prawidłowo. W tym przypadku są dwa wyjścia: kupić nową lub wyczyścić starą. Komputer Świat pokaże, w jaki sposób przywrócić klawiaturze pierwotny wygląd i działanie.

  Zarówno obudowę, klawisze, jak również mechanizm prowadnic możemy wyczyścić w każdej klawiaturze. Jednak od jej rodzaju zależy, jak trudno będzie nam zdemontować wszystkie klawisze. W podobny sposób odświeżymy również klawisze w laptopie. W tym wypadku jednak wymagana jest dużo większa precyzja i ostrożność.

  > Zobacz test wodoorpornej klawiatury Logitech K310

  Czy zalana klawiatura będzie działała?

  Większość klawiatur to proste w budowie urządzenia. Plastikowe klawisze zawieszone są na gumkach, które dotykają czułych na nacisk, laminowanych pól. Oprócz niewielkiej płytki wszystkie elementy klasycznej klawiatury są odporne na wodę, dzięki czemu bez problemu możemy ją umyć. Ale uwaga! Nie każdą klawiaturę po zalaniu da się doprowadzić do stanu pierwotnego - wszystko zależy od technicznych rozwiązań, które zastosował producent. Szczególną uwagę powinniśmy zachować w przypadku klawiatur bezprzewodowych. Są one wyposażone w elektroniczne układy nadawczo-odbiorcze, do których nie może dotrzeć nawet kropla wody. Dlatego też po zalaniu takiej klawiatury może okazać się, że nie będzie ona działała nawet po całkowitym osuszeniu.

  Co jest potrzebne do wyczyszczenia klawiatury?

  Liczba kosmetyków służących do czyszczenia sprzętu komputerowego jest prawie tak samo duża jak liczba modeli klawiatur dostępnych na rynku. Najdroższe detergenty często kosztują tyle, co nowa klawiatura, dlatego nie warto ich kupować. Podczas czyszczenia klawiatury najbardziej przyda nam się sprężone powietrze, przydatny może się okazać również pędzelek z twardym włosiem oraz nawilżone środkiem czyszczącym i bakteriobójczym ściereczki. Oprócz tego musimy przygotować dwa śrubokręty i miskę z płynem do mycia naczyń.

  Foto: Komputer Świat

  Klawisze w laptopie mają taki sam mechanizm jak w niskoprofilowych klawiaturach do peceta

  Warto wiedzieć
  • klawiaturę wyczyścimy domowymi sposobami, nie zawsze warto kupować drogie środki czyszczące
  • nawet pozornie czysta klawiatura kryje brud i mnóstwo zarazkównie zawsze da się usunąć skutki zalania klawiatury colą czy kawą

  Tak czyścimy klawiaturę

  Przy utrzymanej w czystości klawiaturze nie tylko będzie nam się lepiej pracować, ale będziemy też zdrowsi - na klawiszach często znajdują się bakterie i wirusy, które mogą być dla nas groźne. Warto się ich pozbyć. Komputer Świat w tym pomoże.

  Przygotowanie do czyszczenia

  1 Ponieważ dokładne czyszczenie klawiatury będzie wymagało demontażu klawiszy, pierwszym krokiem, jaki powinniśmy uczynić, jest wykonanie zdjęcia ich układu. Ułatwi nam ono poprawne zamontowanie klawiszy po ich wyczyszczeniu. Do wykonania zdjęcia możemy użyć dowolnego aparatu cyfrowego lub telefonu komórkowego z funkcją wykonywania zdjęć. Fotkę wykonujemy z góry.

  2 Następnie kopiujemy fotografię na dysk twardy komputera i wyświetlamy na ekranie.

  3 Możemy odłączyć teraz klawiaturę od komputera (nie wyłączając go) i przygotować miejsce na biurku.

  > Na twojej klawiaturze są miliony bakterii

  Jak wyczyścić standardową klawiaturę

  Komputer Świat pokaże, jak dokładnie wyczyścić klawiaturę, której klawisze zamontowane są na prowadnicach (większość klawiatur na rynku). O czyszczeniu klawiatur niskoprofilowych (montowanych między innymi w laptopach) przeczytamy w dalszej części poradnika.

  1 Jeśli nasza klawiatura wyposażona jest w podkładkę pod nadgarstki, delikatnie demontujemy ją.

  2 Odwracamy klawiaturę i potrząsając nią, usuwamy okruchy i luźne drobinki brudu. Warto użyć pędzelka z twardym włosiem, który skuteczniej usunie śmieci zgromadzone pod klawiszami.

  3 W kolejnym kroku demontujemy klawisze, będziemy do tego potrzebować płaskiego śrubokręta. Aby nie porysować plastikowych klawiszy, oklejamy końcówkę śrubokręta taśmą klejącą.

  4 Następnie wciskamy końcówkę śrubokręta pomiędzy klawisze i delikatnie podważamy klawisz do momentu, aż wyskoczy z prowadnic. Śrubokręta używamy jako dźwigni, opierając go na innym klawiszu, rancie obudowy lub swoim palcu.

  Kolejno demontujemy wszystkie klawisze. Uwaga! Wszystkie duże klawisze (SPACJA, BACKSPACE, ENTER) wyposażone są w metalowy wspornik - musimy delikatnie wysunąć go z wypustek w obudowie klawiatury (patrz punkt 10).

  5 Dopiero teraz widać, jak dużo zanieczyszczeń zgromadzonych zostało pod klawiszami. Nie tylko sprawiają, że klawisze trudno się wciskają, ale są również doskonałą pożywką dla bakterii.

  6 Kurz i brud z klawiatury najlepiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza. Możemy również użyć odkurzacza, wcześniej jednak sprawdźmy, czy w mechanizmie klawiatury nie ma luźnych gumek i innych elementów, które mogłyby być przez niego wciągnięte.

  7 Za pomocą wilgotnych ściereczek dokładnie czyścimy klawiaturę, usuwając pozostałe zabrudzenia.

  8 Trudno dostępne miejsca czyścimy za pomocą patyczka kosmetycznego.

  9 Teraz kolej na najbardziej żmudną część pracy - czyszczenie klawiszy. Jeżeli są one mocno zabrudzone, przygotowujemy miskę ciepłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń i moczymy je przynajmniej 30 minut. Po wyjęciu każdy klawisz przecieramy szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia. W starszych klawiaturach długotrwałe działanie promieni słonecznych może być przyczyną zmiany koloru obudowy i klawiszy. Niestety, pożółkłych klawiszy nie uda nam się domyć żadnym detergentem.

  10 Następnie, wzorując się na wyświetlonym na ekranie zdjęciu, przystępujemy do montażu klawiszy. Zaczynamy od dużych klawiszy (SPACJA, BACKSPACE, ENTER). W ich wypadku musimy pamiętać o wcześniejszym umieszczeniu w zaczepach wykonanego z drutu wspornika. Służy on do podtrzymania klawisza.

  11 W kolejnym kroku umieszczamy mocowanie klawisza w prowadnicy i mocno przyciskamy klawisz. W ten sam sposób montujemy również pozostałe klawisze.

  12 Po umieszczeniu wszystkich klawiszy na właściwym miejscu pozostaje nam przymocować wcześniej wyczyszczoną podpórkę pod nadgarstki i podłączyć klawiaturę do komputera. Urządzenie jest czyste i gotowe do pracy.

  > Zobacz najlepsze narzędzia do oczyszczania dysku

  Nowoczesne czyszczenie

  Demontaż klawiszy jest pracochłonny, a osobom o nieco mniejszych zdolnościach manualnych może również stwarzać sporo problemów. W poszukiwaniu alternatywnych sposobów czyszczenia warto zwrócić uwagę na substancję czyszczącą CyberClean. Jest to gęsty żel, który oprócz czyszczenia działa też bakteriobójczo. Efekty działania żelu może nie są tak dobre, jak demontaż klawiszy i dokładne ich czyszczenie, niemniej CyberClean sprawdzi się w przypadku mniej zabrudzonych klawiatur. CyberClean nadaje się również do czyszczenia telefonu komórkowego, panelu drukarki czy pilota zdalnego sterowania. Raz zakupiona substancja, przechowywana w szczelnie zamkniętej saszetce, wystarczy na dłużej (możemy z niej korzystać, dopóki się całkiem nie zabrudzi). Zobaczmy, w jaki sposób używać CyberClean i jakie rezultaty daje czyszczenie tym specyficznym środkiem.

  1 Na początku zgrubnie usuwamy wszystkie zanieczyszczenia. Postępując tak jak w punkcie 2 poprzedniej wskazówki, odwracamy klawiaturę i wytrząsamy z niej zanieczyszczenia. Następnie wyjmujemy CyberClean z opakowania. Substancja jest miękka, przypomina żel, jednak nie klei się, dlatego bez obaw możemy ją wziąć w rękę.

  2 Kładziemy żel na klawiaturze i dociskamy go na całej powierzchni tak, by dostał się pomiędzy klawisze. Poruszając delikatnie palcami, staramy się oczyścić górne i boczne ścianki klawiszy.

  3 Następnie odklejamy CyberClean. Na powierzchni żelu możemy zauważyć różne zanieczyszczenia, które przykleiły się do substancji czyszczącej. Odwracamy żel na drugą stronę i jeżeli czyszczenie nie dało zadowalających efektów, próbujemy ponownie, aż do skutku.

  4 Po wyczyszczeniu klawiatury usuwamy większe zabrudzenia z żelu, umieszczamy go w saszetce i zamykamy. Jeśli nadal nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu, możemy przetrzeć klawisze ściereczką.

  Usuwamy brud z klawiatury niskoprofilowej (laptopowej)

  Standardowe klawiatury do komputerów mają zdecydowanie prostszą konstrukcję od urządzeń typu slim. Niskoprofilowe klawiatury wykorzystują ten sam co notebooki mechanizm klawiszy zwany scissor. Dzięki niemu skok klawisza jest mniejszy, co dla wielu osób jest znacznie wygodniejsze. Klawiaturę z mechanizmem scissor trzeba czyścić w nieco inny sposób niż opisany dla zwykłej klawiatury. Usunięcie wszystkich klawiszy jest trudne i ryzykowne, bo łatwo uszkodzić delikatny mechanizm mocowania klawiszy. Opisany poniżej sposób można także zastosować podczas czyszczenia noteboooka.

  1 Na początku zdemontujemy klawisze na brzegu klawiatury (przepchniemy w ich stronę zanieczyszczenia i łatwo je usuniemy). Delikatnie, według wskazówek z ramki, wyjmujemy je.

  2 Ze względu na niski skok klawisza nawet najmniejszy okruch może być powodem nieprawidłowego działania klawiatury. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie usunęli wszystkie zanieczyszczenia spod klawiszy. W tym celu posłużymy się sprężonym powietrzem. Czyszczenie zaczynamy od strony. Przesuwając rurkę dozującą sprężony gaz wzdłuż linii klawiszy, przepychamy drobne zanieczyszczenia w stronę zdemontowanych klawiszy i usuwamy je.

  3 Następnie według opisu z ramki poniżej montujemy klawisze i przecieramy całą klawiaturę wilgotną ściereczką. W przeciwieństwie do standardowej klawiatury, w ten sposób uda nam się łatwo oczyścić także ścianki boczne klawiszy. Dobre rezultaty czyszczenia dają bakteriobójcze ściereczki Fellowes. Za 20 złotych kupimy zestaw zawierający 12 sztuk.

  Montaż i demontaż klawiszy typu scissor

  W przypadku klawiatur niskoprofilowych i w notebookach musimy zachować szczególną ostrożność. Mechanizm zawieszenia klawisza jest niezwykle delikatny i łatwo go uszkodzić.

  1 Na początku musimy zdjąć górną część klawisza. W tym celu przygotowujemy dwa oklejone taśmą klejącą płaskie śrubokręty. Delikatnie odchylamy górną część klawisza.

  Robimy to do momentu, aż mocowanie zostanie odblokowane.

  2 Chwytamy klawisz palcami i delikatnie pociągamy go do góry, odpinając dolne mocowanie klawisza.

  W przypadku większych klawiszy (SPACJA, ENTER, SHIFT) musimy dodatkowo odgiąć metalowy wspornik.

  3 Wszystko dobrze, jeżeli mechanizm klawisza nie zostanie rozpięty. Niestety, bardzo często przy odpinaniu puszczają także zatrzaski scissora, wtedy razem z klawiszem zdemontowane zostaną dwa jego elementy.

  4 Złożenie scissora wymaga zegarmistrzowskiej precyzji i cierpliwości. Przyglądając się innemu klawiszowi, ustalamy kierunek mocowania scissorów. Większy element mechanizmu trzymamy w palcach, lekko naciskając. W tym czasie w otworach umieszczamy kołki drugiego elementu. Po tej operacji mechanizm powinien działać jak zawias.

  5 Teraz montujemy mechanizm w klawiaturze. Umieszczamy szerszy koniec w zaczepach, kładziemy scissor i mocno dociskamy, by górne mocowanie mechanizmu chwyciło.

  6 Pozostało nam jeszcze założenie klawisza. Wystarczy, że położymy klawisz na mocowaniu i dociśniemy go. W przypadku szerokich klawiszy musimy pamiętać jeszcze o założeniu prowadnicy.

  Komputery - jak wszystkie urządzenia - czasem się psują. Zdarza się, że przez zaniedbywanie podstawowych czynności konserwacyjnych sprzęt IT działa wolniej, poniżej swoich możliwości. Na pracę peceta może też wpłynąć niefrasobliwość użytkownika - na przykład instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł, zapchanie dysku, kasowanie kluczowych plików czy niezważanie na wysoką temperaturę otoczenia. Aby komputer funkcjonował bezproblemowo, należy pamiętać o fundamentalnych regułach oraz regularnie przeprowadzać rutynowe działania, których celem jest konserwacja komputerów

  Konserwacja komputerów

  Wszystko należy zacząć od podzespołów komputera. Większość z nich to elementy bardzo wrażliwe - zwłaszcza na wysokie lub niskie temperatury. Warto wiedzieć, że w nawet - wydawałoby się - zupełnie szczelnej obudowie gromadzi się kurz. Im jest tam go więcej, tym większe ryzyko, że zapali się, uszkadzając tym sam podzespoły. Dlatego niezbędną rzeczą jest regularne (co 2-3 miesiące) otwieranie obudowy i czyszczenie jej wnętrza za pomocą sprężonego powietrza - pojemniki z nim można kupić bez problemu w większości sklepów komputerowych.

  Uwaga! Wnętrza komputera nie wolno czyścić za pomocą odkurzacza!

  O tematyce korzystania z komputera w trakcie ekstremalnie wysokich lub niskich temperatur pisaliśmy już szczegółowo na łamach naszego Poradnika. Oto wybór linków do najważniejszych tekstów:

  Komputer a burza - wyładowania atmosferyczne potrafią być zabójcze dla sprzętu informatycznego, jednak jeżeli przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa, ryzyko spada do minimum. W naszym poradniku przeczytasz o tym, co należy zrobić, gdy za oknem zaczyna się błyskać.

  Komputer a mróz - mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że niska temperatura może być dla sprzętu elektronicznego równie groźna jak upał. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób trzeba zabezpieczać laptopy i inne urządzenia przenośne przed mroźnym powietrzem.

  Komputer a upał - każdy sprzęt elektroniczny wydziela ciepło. Gdy jest ono źle odprowadzane, podzespoły się przegrzewają. Największe ryzyko występuje oczywiście w trakcie upałów - zapoznaj się z naszym artykułem, by poznać fundamentalne zasady postępowania w gorące dni.

  Konserwacja ko puterów - oprogramowanie

  Mądre korzystanie z software’u to podstawa. Chodzi tu zarówno o podejrzliwość w stosunku do do aplikacji z nieznanych źródeł, jak i rozsądne gospodarowanie zasobami plików. Pod tym ostatnim pojęciem można rozumieć między innymi:

  • regularne przeprowadzanie defragmentacji i czyszczenia dysku;

  • kontrolę uruchamianych przy starcie systemu (wpisanie w Wyszukaj programy i pliki “msconfig” i odznaczenie z listy Uruchamianie niepotrzebnych aplikacji);

  • kontrolę działających w tle procesów (przez Menadżera zadań);

  • systematyczne sprawdzanie komputera programami antywirusowymi i antyspyware;

  • niekasowanie ważnych plików z folderów systemowych (system i system32) i rejestru;

  • nieinstalowanie przesadnej liczby aplikacji.

  O bezpieczeństwie komputerowym, przydatnych aplikacjach ochronnych oraz o działaniach optymalizacyjnych pisaliśmy już wiele razy w naszym Poradniku. Poniżej prezentujemy wybór najciekawszych tekstów, z którymi warto się zapoznać, by lepiej dbać o swoją maszynę:

  Triki ułatwiające prace na Windows 8 - najnowszy system operacyjny Microsoftu nie cieszy się uznaniem wśród użytkowników, o czym świadczą marne wyniki sprzedaży i rozpaczliwe działania giganta z Redmond, który pragnie (niemalże siłą) nakłonić ludzi do korzystania z ich niezbyt udanego dzieła. W artykule przedstawione są proste sztuki, które poprawiają komfort pracy. Wśród nich znajdziecie opis tego, jak można usunąć niesławny ekran z kafelkami.

  Optymalizacja netbooka - małe przenośne komputerki cechują się długim czasem pracy na baterii, przez co znajdują zwolenników wśród ludzi mobilnych. Jest jednak łyżka dziegciu w tej (niewielkiej) beczce miodu - netbooki zazwyczaj są mało wydajne. Oto zestaw działań, które pomogą wycisnąć z małego komputera ostatnie soki.

  Bezpieczeństwo IT w firmie - kompendium wiedzy na temat ochrony firmowych komputerów. Lektura obowiązkowa dla przedsiębiorcy, który chce spać spokojnie, nie obawiając się katastrofalnych skutków działań hakerów.

  Usuwanie adware i spyware - mądry Polak po szkodzie. Co robić, gdy przez niefrasobliwość użytkownika na komputerze rozgoszczą się intruzi w postaci aplikacji szpiegowskich i reklamowych? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

  Zmniejszanie zużycia RAMu w Chrome - prosta sztuczka, która może znacznie ułatwić korzystanie z popularnej przeglądarki firmy Google.

  Instalacja Linuksa - Windows nie jest jedynym systemem operacyjnym na świecie. Darmowy Linux może go z powodzeniem zastępować. Przeczytaj przewodnik po instalacji tego wydajnego oprogramowania.

  Zastosowanie i konserwacja Asus Vp239t

  Bezpośredni link do pobrania Zastosowanie i konserwacja Asus Vp239t

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Zastosowanie i konserwacja Asus Vp239t